Mikseris.LV [mūzikas portāls]

Mikseris.LV Forums
It is currently 24-Apr-2024 15:33:56

All times are UTC+02:00




Post new topic  Reply to topic  [ 12 posts ] 
Author Message
PostPosted: 28-Aug-2008 17:04:21 
Offline
Mikseris.LV power user
User avatar

Joined: 08-May-2004 22:56:34
Posts: 1218
Location: Latvia, Riga-Jūrmala
Guntars Račs, speciāli Doremi.lv

Ne viens vien mūzikas patērētājs un nu jau arī izdevējs publiski pauduši pārliecību par to, ka visai modernajai mūzikai internetā jābūt pieejamai bez maksas.

Es tam nespēju piekrist, un es centīšos paskaidrot iemeslus.


Pirmais iemesls.
Mūzika nav un nevar būt bezvērtīga. Tas ir radoša procesa rezultāts, kurš vienam patīk, bet citam, iespējams, riebjas. Mūsdienu modernajā pasaulē šo vērtību nosaka pieprasījums pēc tās, nevis kāds īpašs dalījums žanros vai komponistu savienības noteiktajos kritērijos par to, kas ir vai nav atzīstams par labu esam. Un, ja bez maksas tiek dalītas pieprasītas lietas, tā ir šo vērtību degradācija.


Otrais iemesls.
Nekas par velti nemaz netiek dalīts. Bezmaksas failu dalītāji maksā atlīdzību autoriem, izpildītājiem un patur kaut ko arī sev. Respektīvi, vārds “bez maksas” ir tīrais mārketings. Savukārt pašam radošajam darbam, kas ir šī saspiestā faila pamatsastāvdaļa, tiek piekabināta klāt reklāma. Vai to būtu vēlējies šīs dziesmas autors? Lielākā daļa noteikti ne, jo par dziesmu izmantošanu reklāmās parasti maksā labu naudu. Man pat šķiet, ka reklāmdevējs piekrītot apmaksāt teiksim 50 000 failu lejupielādi ir nopircis nevis reklāmas laiku šī faila atskaņošanas sākumā, bet gan ieguvis iespēju atzīmēties tajā TV, radio un interneta reklāmā, kur tiek reklamēta šī “bezmaksas” failu dalīšana. Izklausās sarežģīti pat man, bet pavisam vienkārši runājot, ja bezmaksas failu dalītājiem nebūtu pieejami bezmaksas mediju laiki, nekas arī nenotiktu. No tā es secinu, ka šis modelis nav un nevar būt kā pastāvīgs un alternatīvs mūzikas izplatīšanas veids, jo ir pārāk atkarīgs no reklāmdevēja. Un galu galā, tas vairs nav mūzikas bizness, bet gan reklāmas aģentūru cienīgs darbs.


Trešais iemesls.
Lielākā daļa autoru dziesmas rada bez maksas, savas iekšējās nepieciešamības dzīti, bet šīs dziesmas publicē cerot uz atlīdzību. Izpildītāji cer to uz pašu. Izdevēji - arī. Ierakstu studijas savas telpas un pakalpojumus nevienam bez maksas neatvēl. TV “par skaistām acīm” reklāmas neizvieto, avīzes vēlas intervijas ar jau pazīstamām zvaigznēm, kuras kādam ir jārada. Un bez ieguldījuma zvaigznes nerodas. Radiostacijas vēlas labi producētas dziesmas, ar kurām iepriecināt savus klausītājus. Nekas no tā visa nerodas par velti. Kāpēc tas būtu par velti kādam jādala? Viena lieta ir nekontrolējama failu apmaiņa. Man nav nekas iebilstam pret to, jo es zinu, ka vismaz viens, kurš varbūt pats pirmais šo failu internetā būs ievietojis, ir to reiz iegādājies. Dalīties ar tuvāko ir katra cilvēka tiesības pat tad, ja viņš ar to nodara ļaunumu citiem. Un tas ir pieļaujams līdz brīdim, kad tas kādam jau kļūst par biznesu. Bet kā zināms, auditorijas piesaiste internetā arī ir šodienas bizness. Un ja kāds veido savu biznesu ar citu cilvēka darba augļiem, tad tas vairs nav godīgs bizness.


Ceturtais iemesls.
Kāpēc ļaudis, kas pieprasa bezmaksas dziesmas neuzskata par vajadzīgu pieprasīt arī bezmaksas maizi, bezmaksas alu, bezmaksas kinobiļeti, bezmaksas stāvvietas Vecrīgā un bezmaksas ceļojumu uz Turciju? Un galu galā, kāpēc cilvēki nestrādā par velti?

Kā teica šī portāla vadītājs, izlasot šo rakstu, tad: “Arī mans sapnis ir stāvēt benzīntankā un skatīties reklāmas, kamēr mana auto bāka pildās ar degvielu”. Sapņo vien!


Piektais iemesls.
Arī pasaules prakse bezmaksas mūzikas dalīšanā vedina uz pārdomām. Radiohead piedāvāja reģistrēties un iegādāties viņu albumu “In Rainbows” par pašu patērētāju noteikto cenu vai ņemt to bez maksas. Vairāk kā 60% izvēlējās nemaksāt neko. Taču vēl vairāk pēc tam šo albumu “šārēja” ierastajā veidā, izmantojot kādu no savām failu apmaiņas programmām un serveriem, Radiohead galu galā izvēlējās arī fiziska CD un Vinila izdošanu par ko saņēma papildus avansu un procentus no ATO Records.

Bezmaksas failu dalīšana bija vairāk mārketings jau labi pazīstamai grupai, bet būtu bijis bezjēdzīgs jebkurai jaunai un vēl nezināmai grupai. Bet Latvijā mums ir tikai jaunas un pasaulē vēl nezināmas vai arī vecas un lokālas grupas. Īpaši daudz iemeslu viņām dalīt bezmaksas failu nav. Ja nu vienīgi cerībā, ka vismaz bez maksas kāds to paņems.

Bet ja jūs uzskatāt, ka visai latviešu mūzikai nav nekādas vērtības un viss ir pagalam - bēdīgi, tad jau nav par ko satraukties, jo sliktas lietas nevienam arī bez maksas nav vajadzīgas.

Skaidrs, ka mūzikas industrija piedzīvo skarbas dienas “pateicoties” formāta un mūzikas izplatīšanas maiņai. Taču bezmaksas mūzika nav šīs problēmas risinājums. Ierakstītas bezmaksas mūzikas dalīšana ir šīs mūzikas beigas.

Bet lai tā attīstītos, vajadzīgas investīcijas. Kurš investēs bezmaksas pasākumā?

Avots: http://www.doremi.lv/?cat_id=news_lv&id=771

_________________
DA WHITE | DENNIS BALTFIRE | HARDSYNTHERZ official website: http://www.synthesiscrew.com


Top
   
PostPosted: 28-Aug-2008 18:16:55 
Offline
3 līmenī - Mikseris.LV forumā
3 līmenī - Mikseris.LV forumā
User avatar

Joined: 21-Nov-2007 20:12:43
Posts: 446
Piekrītu.

Tiesa gan, Latvijas situācija ir tāda, kāda viņa ir - nu nav jau cilvēkiem tās naudas, lai visu, ko grib klausīties mājās varētu nopirkt licensētu. Šo vēl varētu pieciest.

Cits aspekts - esmu par AKKA/LAA aktivitātēm kratot DJ klubos. Nu, ja ar to pelni naudu, tad arī pērc tos diskus. Pie mūsdienu pasākumu ienākumiem DJ jāvar atļauties licensētu mūziku, kaut vai pirkt lietotas cd kolekcijas tepat Latvijā no cilvēkiem, kuriem sākušas attīstīties smadzenes un kas sev ir atklājuši mp3, ipodus un visu pārējo, un kam šie vecie, licensētie diski ir palikuši lieki, kas ir ar mieru no savām kolekcijām atbrīvoties kaut vai par latu diskā, un vēl paldies pateiks, ka izbrīvēji viņam skapi. Tomēr, nav nopietni, ka ar visādu lēto galu drazu DJ lien iekšā pasākumos, spēlē nelicensētu mūziku, bet tai pašā laikā nesniedz līmeni, un vēl piedavām cenas ziņā konkurē ārā tos, kas strādā ar normāliem dzelžiem, licensētu mūziku - tātad pieredzējuši DJ, kas strādā gadiem, un viss, kas viņiem ir nav uzgāzies viņiem uz galvas ne dienas, ne gada laikā, bet gan ir gadiem sūri strādāta darba auglis. Un pats bēdīgākais - pasūtītājs jau to redz, un negrib maksāt tādu naudu par līmeni, dalās ar infu par izdevumiem ar citiem pasūtītājiem, un veidojas apburtais logs, kas lielai daļai mākslinieku, kas sniedz līmeni neļauj nopelnīt, Tāpēc arī ir tā, ka tikai retajam tā ir maizes lieta, pārējiem tas ir tikai hobijs, vismaz, arī savu aktivitāti nenosauktu par maizes lietu, jo izdevumi ir proporcionāli ieņēmumiem, un uz vietas arī sēdēt negribas - visu laiku ir kaut kas jāpērk klāt, vai jāmaina.

P.s. Pašam no izmantojamā pasākumos ir vismaz 70% ir licensētu ierakstu, un pasākumos ja kaut kas tiek nospēlēts no cdr - tad vai nu licensēta, paša īpašumā esoša ieraksta kopija, vai arī kaut kāds jauns, īslaicīga mūža ūberhīts.


Top
   
PostPosted: 28-Aug-2008 18:35:00 
Offline
1 līmenī - Mikseris.LV forumā
1 līmenī - Mikseris.LV forumā

Joined: 29-Aug-2006 14:37:20
Posts: 29
Location: Liepāja, Latvija
Viss jau, protams, ir pareizi teikts... Bet ko darīt, ja mani neinteresē pirkt licenzētus CD, bet iegādāties licenzētu mūziku digitālā formātā no beatport.com un līdzīgiem un tālāk rakstīt to tanī pašā CDR? Kāpēc man būtu jāpērk kaut kādas ar AKKAs "kabatas nodokli" apliktās ūber matricas, ja esmu jau samaksājis online veikalam par iegādāto dziesmu un tie, savukārt, pašiem artistiem/leibliem (cerams... :)) ? Bez tam, vai tad AKKAs iegūtā naudiņa par šo matricu, kaut kādā veidā nonāks līdz artistiem, kuru darbus esmu iegādājies? Iespējams, neesmu kaut ko pareizi sapratis, ja kāds zin konkrētāk par šo jautājumu, būtu vēlams apgaismot.


Top
   
PostPosted: 28-Aug-2008 20:54:47 
Offline
Mikseris.LV power user
User avatar

Joined: 08-May-2004 22:56:34
Posts: 1218
Location: Latvia, Riga-Jūrmala
Tas matricas ir pilnigs bullshit..... tagad pie mums katras matricas cena ir jau iekljauts procents, kas iet autoriem. (tas matricas cik dzirdeju vairs netirgo)

Aprunajoties BALTIC MUSIC CONFERENCE (www.savedreams.eu) ar vairakiem DJiem kljuva vairak skaidrs ka AKKA/LAA ne visai ir zinoshi tieshi DJ jautajumos un patreiz darbojas var teikt pret DJiem ...
-- shaja sakara man liekas vajag kaut kada veida piesaistit pasaules autortiesibu organizacijas shi jautajuma risinashanai LV ... un man liekas ka AKKA var dabut sev problemas, jo ne visai korekti darbojas...

cenas par CD, DVD utt ir ok ........ algas mums nav OK :)


vel runajot par DJ lietam, kas saistitas ar licencem utt... bija interesantas idejas BMC aprunatas.... ..

_________________
DA WHITE | DENNIS BALTFIRE | HARDSYNTHERZ official website: http://www.synthesiscrew.com


Top
   
PostPosted: 28-Aug-2008 21:51:51 
Offline
3 līmenī - Mikseris.LV forumā
3 līmenī - Mikseris.LV forumā
User avatar

Joined: 21-Nov-2007 20:12:43
Posts: 446
Patiesībā te pag. nedēļas beigās rakstīju uz AKKA/LAA vēstuli pa epastu. Mana pamatsāpe bija - promo plates, etc. vinila ieraksti, kur ietaupīts uz "tovarnij vid", un ir pat eksemplāri, kam pat uz centra uzlīmes nekā vispār nav. Nu, it kā jau katram skaidrs, ka plati nevar izdot nesamaksājot autoram, vismaz 98% gadījumos. Tad nu saņēmu pirmo vēstuli no AKKA/LAA, kur saņēmu informāciju par to, ka var taisīt vienu kopiju uz cdr priekš sevis, ko patiesībā neprasīju, un saņēmu ziņu, ka vecās melodijas u.c. padomju izdevniecību plates skaitās kā licensētas. Bet par šīm kad noprecizēju jautājumu otrajā vēstulē tā arī atbildi nesaņēmu. Tā kā manuprāt viņiem pašiem ir zināmas problēmas ar ierakstu identificēšanu kā nelicensētu, laikam nav īsti speciālistu šajās lietās, bet patiesībā zinot mūsu policijas vidējo intelekta līmeni tomēr drusku tā kā rausta šis jautājums, jo viņi jau neko nezin par vinyl izdošanas kārtību, pateiks - nav krāsains vāciņš, tātad mājās pats ieskrāpēju.


Top
   
PostPosted: 28-Aug-2008 21:58:18 
Offline
3 līmenī - Mikseris.LV forumā
3 līmenī - Mikseris.LV forumā
User avatar

Joined: 21-Nov-2007 20:12:43
Posts: 446
Īsā shēma tāda:

1) Uzņēmums, izklaides, vai apskaņošansa vieta nomaksā licensi par mūzikas publisku apskaņošanu (var apskatīt jebkurā DUS pie sienas).
2) Tu, kā privātpersona noslēdz līgumu ar šo uzņēmumu par darbiem - darba līgumu, vai līgumu no juridiskas personas puses, kurā skaities darbā uz līguma pamata un kurš Tev maksā algu.
3) Tu spēlē licensētu mūziku.

Visam jābūt bumbās. Pārējais - licensēti cd, krāsainiem vāciņiem, vai vinili, vai arī cdr ar līdzpaņemtu čeku vai maksājumu uzdevumu grāmatiņu par viņiem, vai to kopijām nespēlē tik nopietnu lomu.


Top
   
PostPosted: 29-Aug-2008 2:09:22 
Offline
3 līmenī - Mikseris.LV forumā
3 līmenī - Mikseris.LV forumā
User avatar

Joined: 28-Feb-2005 1:05:24
Posts: 463
Location: Seda & Pitalova
Jāteic, ka Račs kopā ar dažām vispārzināmām patiesībām tur ir sadzejojis virkni dažādu muļķību.


Top
   
PostPosted: 29-Aug-2008 9:17:32 
Offline
1 līmenī - Mikseris.LV forumā
1 līmenī - Mikseris.LV forumā

Joined: 29-Aug-2006 14:37:20
Posts: 29
Location: Liepāja, Latvija
Quote:
3) Tu spēlē licensētu mūziku.
Nu tur jau arī ir tā problēma - kā pierādīt tai AKKAi, ka mūzika, kuru esmu iegādājies digitālā formātā (beatport utt), ir licenzēta? Pēc Da White teiktā saprotu, ka situācija nav īpaši mainījusies...

p.s. Vai izdruka par pasūtījumu, ko beatport izsūta uz pircēja email, derēs kā pierādījums? Varbūt izdrukas no internet bankas par darījumiem ar beatport? Laikam jāmēģina rakstīt AKKAi, bet redzot kādas murgainas un nekompetentas atbildes tiek saņemtas no vinjiem, īsti vēlēšanās nav...


Top
   
PostPosted: 29-Aug-2008 9:58:22 
Offline
3 līmenī - Mikseris.LV forumā
3 līmenī - Mikseris.LV forumā
User avatar

Joined: 21-Nov-2007 20:12:43
Posts: 446
Paņem visu kas ir - viņu meilus izdrukā, un izdrukā maksājuma uzdevumus, uztaisi tādu kā grāmatiņu viņiem, un domāju, ka tad vairs nav par ko raustīties.

Galu galā uz cd ja spēlē, tad neņem viņus tonnām līdzi, un var mierīgi atļauties vietu šādas grāmatvedības nesējam.


Top
   
PostPosted: 29-Aug-2008 11:13:44 
Offline
Mikseris.LV power user
User avatar

Joined: 08-May-2004 22:56:34
Posts: 1218
Location: Latvia, Riga-Jūrmala
sheit foruma jau kaut kur bija par AKKA .... atbildes..
-
bija tada pati problema.... uzdodu konkretus jautajumus par promo cd utt .... un atbildes Copy Paste no likuma un viss ....... un vot tadi cilveki mums ar to nodarbojas..... skumji.
-
par beatport, juno.download utt....... pec idejas pietiktu ar tiem invoice'iem, jo tajos ir info ka esi nopircis.

_________________
DA WHITE | DENNIS BALTFIRE | HARDSYNTHERZ official website: http://www.synthesiscrew.com


Top
   
PostPosted: 29-Aug-2008 14:13:14 
Offline
2 līmenī - Mikseris.LV forumā
2 līmenī - Mikseris.LV forumā

Joined: 16-Jul-2008 10:54:02
Posts: 79
.es ar itkaa darbojos ar sho to,bet man neliekas ka shai diskusijai buutu jeega.
.vajag smagi straadaat lai kko paardotu...vai arii chill - dari to prieksh sevis,jo te tev nav amerika...cik liels procents muusu naacijas vispaar klausaas muuziku nerunaajot par to ko vinji klausaas.....nezinu.te tak ir sviests!?!


Top
   
PostPosted: 31-Aug-2008 17:02:53 
Offline
3 līmenī - Mikseris.LV forumā
3 līmenī - Mikseris.LV forumā
User avatar

Joined: 10-Jan-2007 21:31:38
Posts: 204
Location: Kuldīga
Quote:
.es ar itkaa darbojos ar sho to,bet man neliekas ka shai diskusijai buutu jeega.
.vajag smagi straadaat lai kko paardotu...vai arii chill - dari to prieksh sevis,jo te tev nav amerika...cik liels procents muusu naacijas vispaar klausaas muuziku nerunaajot par to ko vinji klausaas.....nezinu.te tak ir sviests!?!
+1

piemēram, ja gribi pelnīt ar elektronisko deju mūziku - face the fact:

kādi 30 % iedzīvotāju lv klausās lr2 formātu
vēl 30 % EHR sviestu
atlikušie bez kādiem 5%, kas klausās elektronisko deju mūziku, klausās ru... nu kkā tā vismaz man liekas...

_________________
also dj Rotodynamic


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 12 posts ] 

All times are UTC+02:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited