Mikseris.LV [mūzikas portāls]

Mikseris.LV Forums
It is currently 31-Jan-2023 8:03:16

All times are UTC+02:00
Post new topic  Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
PostPosted: 20-Apr-2011 11:46:56 
Offline
1 līmenī - Mikseris.LV forumā
1 līmenī - Mikseris.LV forumā
User avatar

Joined: 26-Feb-2011 16:51:38
Posts: 58
Location: LV: Ozolnieki - Rīga / esmu pārziemojis! :)
Redzot, ka Forumā tiek diskutēts par šo tēmu, aizsāku šo topiku šeit – pie Sintezatoriem, jo displejs ir svarīga sintiņa sastāvdaļa – īpaši jau programmējot..
Displejs ir sintiņa "dvēseles spogulis".. :)
Bija doma aizsākt speciālu topiku par sintiņu remontiem, bet tomēr, ņemot vērā katra sintiņa specifiku, šos jautājumus būtu labāk tuvāk aplūkot katra sintiņa "privātajā" topikā, ja kādam radīsies jautājumi..
Tomēr sintiem ir bloki, ka vairāk vai mazāk ir unificēti – vienādi lielākai daļai sintu.. Tādi ir, piem., LCD.., arī Barošanas Bloki bieži vien ir unificēti.. Arī daži vadības kloķi (pēc darbības principa) ir unificēti – piem., Pitch Bend un Modulation ripuļi, kas ir līdzīgi daudzu firmu stroķiem.. Tāpat arī diskešu iekārtas FDD – vecajiem sintiem..

Tad lūk, aizsāku šo topiku, veltītu šādiem unificētiem sintu blokiem – LCD (Liquid Crystal Displey) - šķidro kristālu displejiem.. Šeit apskatīsim dažāda veida displejus – ne tikai LCD, to "slimības", un kā tās "ārstēt".. :D ..un arī ar displeja apgreidu saistītus jautājumus.. – ja kādam gribas, lai viņa sintiņš uz pasauli skatās "citām acīm".. :lol:
Laikam gan tas viss vairāk aktuāli ir vecajiem sintiem.. Manam M-Audio KeyStation Pro 88 ir paliels, bet indīgi zils monohroms LCD.. Man labāk patiktu zaļš – acīm veselīgāk!.. :lol: Tur vēl paštukošu, ko darīt. Varbūt jāuztaisa, ka LCD krāsa mainās atkarībā no režīma.. (neesmu vēl ņēmies ar Pro 88, lai zinātu, vai patiešām tāds krāsu mainošs LCD tam vajadzīgs..) Sintiem, kas darbojas dažādos režīmos (piem., Single Mode, Performance Mode, Multi Mode, Edit Mode.., gan tāds - fona gaismas krāsu mainošs LCD varētu būt noderīgs..

Sintiem ar grafisko LCD ar laiku samazinās izgaismošanas spožums, kas apgrūtina displeja lasīšanu (acis vairs tik labi nerāda.. :lol: ). Grafiskajiem krāsu displejiem un vēl jo vairāk – skārienjutīgajiem (Touch Screen) displejiem gan laikam maz ko varēsim līdzēt to komplicētības dēļ.. Ja nu vienīgi - atjaunot zudušo spožumu.. :)

Vienkāršākie un populārākie ir 2x16 zīmju LCD – 16 zīmes (5x7 punktu matrica) 2 rindās.. Šādi displeji vairāk vai mazāk ir unificēti. Sākotnēji šie displeji bija neizgaismoti – bez BackLight.. Tad nu viens no vajadzīgākajiem šāda displeja apgreidiem būtu šī displeja izgaismošana (no apakšas! – no augšas, pieliekot lampiņu, jau katrs prot :lol: ) Man pašam ir prakse pirms gadiem 25 šādi izgaismojot mūsu kolhoza vietējā ansambļa Yamaha DX21 nespīdošo (tāds tas bija kopš dzimšanas - melni burti uz zaļganpelēka fona – ..) displeju.. Tāda tipa displejs ir arī >DX7 (mkI) (bet mkII jau tika izlaisti ar izgaismotiem LCD - melni burti uz dzeltenzaļa fona) Pēc manas iejaukšanās mūsu DX21 displejs bija – kā nevienam: oranži spīdoši burti uz melna fona! :) – labi lasāms tumšākā vietā, taču tagad bija problēma to nolasīt gaišā vietā – īpaši jau saules gaismā.. Pirms apgreida bija otrādi.. Bet mums svarīgāks bija 1.#..
Izgaismošanai izmantoju miniatūras MN(MH) tipa 6,3V spuldzītes (tādas dažiem rādžiņiem izmantoja skalas izgaismošanai) – samazinātas kvēles režīmā (virknes slēgums), lai ilgāk kalpo.. Tolaik LED (mirdzdiodes) vēl bija visai liels deficīts – īpaši jau zaļās..
Maza atkāpe: savulaik skolā mūs mācīja, ka zilās LED nav iespējamas..
1992.g.vasarā man bija izdevība pabūt Dānijā. Tur Kopenhāgenā centrālajā laukumā gatavojās uzņemt slaveno tenoru Pavaroti. Tika izveidots milzīgs LED ekrāns, bet tas sastāvēja tikai no sarkanām uz zaļām diodēm.. (zilās vēl nebija izgudrotas..) – tādēļ visam attēlam bija dzeltena nokrāsa (sarkans + zaļš)..
Bet, lūk! – tagad ir ne tikai zilas, bet arī BALTAS diodes! Un LCD tiek aizstāti ar LED displejiem..

Kā zināms, LCD darbojas, pēc gaismas polarizācijas principa – to konstrukcijā ietilpst polaroīda plāksnīte – pietiek apmest šo plāksnīti otrādi – un notiek displeja inversija: bija melni burti uz balta fona, kļuva - balti burti uz melna fona..
To arī izmantoju mūsu DX21 displejam.. Un vēl – piegriezu pēc izmēriem gabaliņu no oranža plastikāta gaismas filtra, kādu lieto prožektoriem.. Tas arī viss! :D
Bet īstenībā galvenā problēma tajā visā ir signāla pievade LCD stikliņam uz kura ir uzputināti celiņi, kas iet uz šķidro kristālu segmentiem – vadības signālu mikrostrāvas tiek padotas caur īpašām strāvu vadošām gumijām (lai būtu kontakts) no shēmas plates uz šo stikliņu.. Bet LCD izgaismošanai paredzētie gaismas ķermeņi ir jāiestarpina starp shēmas plati un šo stikliņu.. Un te nākas taisīt "distanceri" - spiesto platīti, kas atkārto visus LCD kontaktizvadus, bet ir ar izgrieztu vidu – pēc LCD ekrāna izmēriem, kur ievietot gaismekli.. Vispār šeit prasītos pēc paskaidrojošas ilustrācijas, bet es vēl neprotu zīmēt ar kompi.. Mazliet "juveliera" darbs.. :lol:

Tagad, "nostaļģijas" dzīts, par 40 latiem esmu nopircis defektētu DX21 (tas "apgreidotais", ar kuru kopā "biju apēdis puspudu sāls", palika kolhozā..). eBayā par 10 latiem dabūju vēl vienu DX21 sistēmplati un oriģinālo LCD (nespīdošu) – arī 10 lati.. Tagad ir doma DX21 korpusā salikt 2 sistēmplates (viena jau tur ir!) un uztaisīt DX21UD – Unicum Dual.. :) Katram iekšējam sintam – savs BackLight LCD : Master - melni burti uz balta fona un Slave (virs oriģinālā LCD) – balti burti uz melna fona.. :) Abiem LCD izmantošu baltas LED - no eglīšu gaismiņām – tirgū par lētu naudu nopirku tādas - defektētas, kad sezona jau beigusies.. – pa vienai zem katras zīmes => 2x16 x 2 = 64gb. Virs diodēm – balts matēts plastikāts, lai izkliedētu gaismu..
Vispār tā ideja – 2 sinti vienā korpusā nav nekas jauns. Arī DX5 ir 2xDX7.. Tikai displejs gan tam ir viens..
Ieceres saistībā ar šo DX21 ir lielas, bet tas ir atsevišķa topika vērts.. :)

Vispār mūsdienu LED ir ar ļoti labu gaismas atdevi. Par to pārliecinājos, nomainot vienam (vecam) Casio CZ-101 (tas nav mans! ) vienu indikācijas diodi – to, kas iedegas, tiklīdz kāds parametrs ir izmainīts. >CZ-101 visas LED (gandrīz pie katras pogas pa vienai! ) ir sarkanas un tikai viena - zaļa (tajos laikos zaļa LED bija īpaša ekstra un dārgāka). Nomainīju vienu sarkanu pret zilu, lai uzreiz krīt acīs (izkniebu no eglīšu gaismiņām un pievīlēju pēc formas). Bet tā zilā diode TĀ krita acīs, ka dabūju samazināt strāvu 4x un arī tad vēl izleca..
Savam Casio CZ-1 gan nomainīšu vairākas LED, bet par to tuvāk – CZ-1 topikā, kas vēl taps.. :)


Starp citu, tagad tiek piedāvāti jau gatavi LCD ar fona gaismu, ar ko nomainīt oriģinālos nespīdīgos LCD..
Piem., priekš DX7mkI tāds tiek piedāvāts – košāki zaļš, nekā mkII oriģinālais (bija iespēja abus salīdzināt..)

Par grafiskajiem LCD. Te ir problēma – ar laiku luminofors zaudē emisiju un ekrāns kļūst tumšāks..
Arī manam TG77 (Yamaha) un VZ-10M (Casio) ir šī vaina.. Tagad jāštuko, kā to risināt..
Arī manam Korg X3 bija šī problēma..Tādu to nopirku, tādu – pārdevu tālāk..
Bet manam Fredim (Yamaha PSR-740) ir 2 displeji: grafiskais un simbolu, bet tik spoži, ka tumšākā vietā pat "bliež pa acīm"..
Diskomforts. Bet spožums nav regulējams.. :( Tātad – būs šī regulācija jāuztaisa pašam! :)
Manuālā pat ir teikts, ka ar laiku, iespējams, LCD var zaudēt spožumu.. Tātad vēl jo vairāk ir nepieciešama šāda spožuma regulācija – kaut vai tādēļ, lai taupītu luminofora resursus.. Kad būšu to paveicis, padalīšos pieredzē.. :D
Sintiem visai bieži gadās, ka ir maināms LCD kontrasts – vai nu ar poci vai iekšējiem uzstādījumiem (ir sinti, kam šis regulējums ir ar nosaukumu Viewing Angle), bet nav maināms spožums..

Tas nu tā – ievadam.. Esmu atkal mazliet pieburtojis.. :lol:

_________________
Krupis ir derīgs!


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC+02:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited