Mikseris.LV [mūzikas portāls]

Mikseris.LV Forums
It is currently 24-Mar-2023 5:39:44

All times are UTC+02:00
Post new topic  Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
PostPosted: 02-Sep-2013 14:19:46 
Offline
1 līmenī - Mikseris.LV forumā
1 līmenī - Mikseris.LV forumā

Joined: 15-Oct-2008 21:48:09
Posts: 28
Te būs neliels apskats par Roland S-550 sampleri ... iespējams vairāk veltīts rūdītajai "elektroniķu vislodētāju" paaudzei :)

Tātad, pirms kāda laika šis te devaiss ienācās no vāczemes. Doma bij vienkārši dzīvē iemēģināt kā skan un kā darbojas, jo šis tas bij ielasīts jau forumos ... nu tātad jāpārbauda.
Nevēlos te pārlapot tehniskos datus, ko visi var ielasīt netā, bet izklāsts būs tāds no dzīves pēc sajūtām veidots.

Kas tad īsti ir tas S550 ... pirmkārt tie ir kaut kādi 88' gadi ar visām no tā izrietošajām sekām:) Otrkārt, tas ir klasisks sampleris īsu samplu iedzīšanai un pēc iespējas reālistisku instrumentu izveidošanai. Šoreiz laikam nederēs īsti kā frāžu sampleris nelielā atmiņas apjoma dēļ. Patīkami ka veidots kā instruments ar mono izejām ... neciešu stereo sintus.
Treškārt, tehniski tas ir MSX kompis (tajos gados populārs Japānā) salikts vienā kastē ar skaņas karti. Kompis, tā tas arī ir jāsaprot, jo tas dod redzēt jauku bildīti uz pievienotā monitora un dod iespēju pieslēgt peli ērtākai darbībai. Tāpat arī operē ar savām OS sistēmām.

Kā dzelzītis - melna rack kaste, uz priekšējā paneļa podziņas, displejs un diskešu draiva priekšējais panelis. Iekšā ir 3 plates - kompja+citu digitālo lietu plate (varen liela), analogā plate un barošanas bloks. Papildus ir brīva vieta SCSI platei kuru ieliekot var pieslēgt cd draivu. Diemžēl SCSI plate laikam ir pašlaik jau paliels retums, bez tam viņas lietderība ir diezgan maza, par cik visa komunikācija starp šādu sampleru īpašniekiem notiek ar disketītes formātu vai šo disketīšu imeidžu failiem.

Īsumā, kā darbojas S550. Tā kā pamatā ir kompis, tad tam jāielādē kāda OS ar ko darboties. Paredzētas ir divas OS disketes. Viena ir mazā OS, vai vienkārši OS. Tā lādējas priekš gatavo instrumentu atspēlēšanas un var veikt vēl dažas instrumentu kārtošanas un līdzīgas operācijas. Parasti iekopē gatavo instrumentu disketē klāt lai nav jāstartē ar atsevišķu disketi. Otra diskete ir Utilītu diskete kura arī satur OS un nepieciešamos rīkus samplēšanas darbam un instrumentu izveidošanai. Tātad, ieslēdzot sampleri tas prasa lai ievieto OS disketi. Ieliekam vienu no divām. Aparāts padomā un samērā ātri ielādē OS. Ja disketē ir arī samplu un sagatavotu instrumentu materiāls, tad ielāde ilgst 2-3 min. apmēram. Tālāk var vai nu atspēlēt instrumentus, tos rediģēt vai arī samplēt jaunas lietas. OS izbūvēta tā, ka OS disketītes var mainīt pēc samplera vai savas vēlēšanās, skaņu materiāls pie tam nezūd. Jā, ļoti pavisam nepieciešama lieta ir monitors ... bez tā nekur. Derēs devaisi ar video kompozīto ieeju vai RGB iespēju pareizi pieslēdzot. Uz monitora būs viss samplerī darāmais redzams ... tam pat ir kaut kāda jēga, nav jāmeklē pēc neveikliem pc vai mac editoriem. Vēl jauka papildopcija ir pele. Pele ir MSX standarta pele. No Roland vai Yamaha puses šī pele saucas MU-1. Praktiski tā viena no Philips MSX pelēm. Diemžēl pelītes sen jau neražojas un ebay ir retas un pa drakoniskām cenām. Pastāv iespēja uzbūvēt salāgošanas pāreju ar PS/2 peli ar PIC proci pamatā, ... bet nu tas ar jādara pašam. Visumā pele dzīvi atvieglo pavisam. Vēl ir daži devaisi ko var pievienot, bet tie nav tik svarīgi lai plaši runātu. Varbūt var piebilst, pie samplera starta ir paredzētas pogu kombinācijas ar kurām mēs ieslēdzot norādam kura no papildus manipulatoru iekārtām ir pieslēgta. Taustiņš 1-neviena, 2-pele, 3 ... u.t.t. Nu kas vēl ... spēlēšana dabiski no MIDI in/out. Saprot SYSEX. Jā protams, ir vēl trešā diskete - pašam savs sekvencers. Cik saprotu, tas bijis kā atsevišķs maksas produkts ar dongle aizsardzību. Praktiski S550 var daboties kā patstāvīga dabastacija.

Par to kādu es S550 dabūju un kā šamo pacēlu dzīvošanai.
Tātad, 88 gads ... saprotiet :)) ... ok, kaste ok. Trešdaļa skrūves korpusā trūka, normāli tik vecam devaisam. Šādas tādas disketītes jau bij līdz vismaz pirmajam mēģinājumam. Nu ko, noņem vāku, paskatos vai kas nav atlauzies un salauzies iekšā ... it kā ok. Vāku drusku atpakaļ, pievienojam vadus, slēdzam iekšā. wow ... nenormāla kaut kāda sīkšana un vairāka veida foni, pavisam nenormāli, domāju jau viss, beigtais devaiss dabūts:)) Labi, pēc brīža lampiņas nomirgo un uz ekrāna rādās lai liek OS disketīti. Labi, liekam, disketīte lādējas ... uz monitora parāda pirmo instrumentu, vismaz. Spiežam taustiņus, uz baisā fona atskan skaņa. Skaņa ok, fons galīgi ārprāc. Labi, ekrāns man nav pieslēgts klāt, nekā neredzu īpaši no tām viņa lietām. Tāpēc izslēdzu, likšu otro disketīti ... slēdzu iekšā, jā prasa disketīti, ielieku ... gaidu ,,, nekā negriež. Nu gan vakars :)) ... slēdzu ārā. Slēdzu iekšā, kaut kādi gļuki uz displeja ar ko arī viss beidzas ... visumā devaisam klusais iestājies un vakars sabojāts :)) Vāku vēl norāvu nost, uz diskešu draiva spriegumu samērīju, kādi 2,5V bij ...skaidrs, draivs negriežas ar tik maz, kaut kas vai īsais vai baroklis beigts.
Nākamā dienā, kontrolmērījums baroklim + diskdraivam bez pārējām platēm. Tas pats ... skaidrs, baroklis ir viens no nelabajiem. Par laimi servisa manuālis, pareizāk kaut kāda servisa manuāļa papildu versija ir netā izplatīta. No turienes uzzināms ka S550 ir bijuši sērijās pirms un pēc kaut kādiem labojumiem. Mans ir pirms. Ok, servisa manuālī ir shēmas ... skatos barokli, viss samērā vienkārši. Zīmīgi stāv elektrolīts uz 6800uF, nešaubies ne mirkli, jo līdzīgu barokli biju salabojis jau nesen citai iekārtai. Attiecīga elektrolīta pēc izmēriem protams nekur uzreiz nebij, to ebay nācās drusku uzgaidīt kamēr LV pasts to vizināja pa visām iespējamajām pasta nodaļām. Kā vēlāk paskaidroja - neesot līdis pastkastē :))) Beigās jau bij kāt un tika nomainīts ar vēl 2 uz 1000uF kondiķiem. Labi, bez platēm spriegumi ir īstie. Pieslēdzam plates un flopi pie vadiem, slēdzam iekšā ... jā, kārtībā, paziņojumi par OS ir, diskete griežas, viss lādējas ... BET, baisie foni vēl vietā. Lasam atkal manuālī. Jābauda masas. Izdaram, it kā viss labi. Kādu laiku nekādu ideju par tiem trokšņiem ... vienkārši lasu manuālī. Lasu ka iespējami kaut kādi testi un kalibrācijas ar paša S550 resursiem. Visnotaļ interesanti, bet nevieš cerības. Labi, tā kā aparāts funkcionē, pārbaudīsim vai testi ir iespējami. Tātad, tie testi un kalibrēšanās ir iespējami izmantojot Utilītu disketi. Iebootojamies ar to disketi, viss labi. Jā, te jau biju pievienojis arī parasto tv kasti lai kaut ko var redzēt. Kad OS ielādēta, uz paneļa jāsaspiež norādītā pogu kombinācija ... un , uz tv parādījās uzraksts "Hacker Mode" :))) Nosaukums jauks :) Līdz ar to bij pieejama papildus menu ar iepriekšminēto. Uzreiz izpildīju video test, un memory test. Prieks ka ar atmiņu viss kārtībā, tests iziets:) Tad vēl divi kalibrācijas punkti jāiziet ... kā sapratu, ka šitam verķim jāpiedzen kaut kādi DAC līmeņi lai nenotiktu pašierosināšanās un citas vainas. Iespējams ka palīdzēs vismaz daļēji. Praktiski kalibrācija sastāvēja no tā, ka jāpalaiž tās 2 programmas. Tā rezultātā S550 pats sevī ģenerē skaņas signālu. Tad jāgroza 2 pogas uz digitālās plates, pie reizes jāklausās un jāiestāda vismazākais skaņas līmenis. Beigās jāspiež exe un darbs izdarīts. Pārstartēju S550 ... UN , super, nekādu defektīvo trokšņu vairs nav. Kaut kur ļoti tālumā pavisam neliels šššššš, kas to gadu aparātiem pavisam dabiski piestāv. Ļoti labi , galvenās problēmas novērstas.
Tad nu vēl atlika dažas fiziski tehniskas kaites novērst. Izejas konektors MIX - neveiksmīgi uztaisīts vienatnē atsevišķi no citām izejām, nav ar uzgriezni stiprināts pie korpusa. Rezultātā gadu garumā izlūzis no vietas un kustās - ielodējām vietā. Kompozītā video izeja vispār pēc konstrukcijas nekādi nevar turēties platē, protams pusizlūzusi. Ielodējām, izgudrojām sistēmu kā ar 2 konusveida puļķīšiem piespiest konektoru nesalauzties un turēties platē. Pogas dīvainā kārtā bij ļoti labas, jo to sistēmu vada ar peli un ar pogām nav jālaužas. Trūkstošās skrūves tika saliktas vietās. Nu tad tā, pēc nelielas buršanās kopskaitā ieguvu strādājošu Roland S-550 sampleri :)

Testi uz atskaņošanu.
Tā kā līdz bij disketītes un netā tās ar ir atrodamas, tad pirmais iespaids par salaboto S550 ir šāds. Viennozīmīgi no pieejamā ir kvalitatīvas samplu programmas un nekvalitatīvas, jāuzmanās nesabojāt pirmo iespaidu. Visumā skan interesanti. Apgalvojums, ka šim samplerim ir savs skanējums, ir pilnīgi pareizs. Viena no "sava skanējuma" niansēm ir interesants "dzidrums" pie stīgu instrumentiem piemēram. Principā tā ir drusku it kā akustiska ilūzija, kura izriet no šī samplera darbības principiem, bet skan labi. Ja pievieno kādu skaņas proci, skan vēl labāk :) Pie nopietnas samplēšanas eksperimentiem vēl neesu nonācis, jo nav peles. Pāreja pelei tiks izgatavota, tad arī pasamplēsim nopietnāk.

Dažas lietas sakarā ar S550:
- disketīti priekš samplera uz PC Dos vidē var sagatavot ar šādu komandu format a: /t:80 /n:90 pie tam jāaizlīmē tas caurums kurš nav aizsarga slēdzis. Formatu var izdarīt arī pats aparāts protams.
- uz PC disketītes imeidžus kopē turp un atpakaļ ar progu SDISK. Ir gan priekš Win gan Dos. Šis formāts ir populārs apmaiņai ar S550/S330 imeidziem.
- http://www.sgroup.ca/archive/ šeit ir nepieciešamākās lietas S550 darbināšanai. OS, SDISK, imeidži, papildus aplikācijas ja nepieciešams.
- Yahoo grupa "RolandSamplers" daudz info par šo un līdzīgām kastēm.

Drusku par lietotāja manuāli - lieliski iepatikās lapa, kurā bij paskaidrota samplēšanas būtība - tātad, apmēra tā, ka samplēšana ir skaņas ierakstīšana un sākotnējā audio iespaida rekonstrukcija izmantojot ierakstīto materiālu un iekārtas iespējas ... nu kaut kā tā :) Nevis kā parasti, iemauc un skanēs :)))

Paldies par uzmanību, visu labu :)


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC+02:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited